Polemika

Bleed – tani chwyt

Udupić Grubasa, chyba każdy słyszał ten tytuł (każdy kto interesuje się tematem) – Jeepform legenda, gdzie gnębi się jednego z graczy. Najlepiej, żeby to była najbardziej otyła osoba w grupie. Jeep niby zrobiony po to, by pokazać jak przykre skutki może mieć wyśmiewanie kogoś za jego powierzchowność.

Pewnego razu razem z Khainikiem, poprowadziliśmy jedyny raz „Grubasa” (w Klubie Alkor). Wtedy to postanowiliśmy wybrać najchudszą osobę na sali. Po grze, nasz „grubas” powiedział, że to była najgorsza gra w jaką grał. Było mu naprawdę przykro i czuł się nieswojo. W pewnym momencie gry stwierdził, że pozostanie bierny by nie prowokować kolejnych zniewag i obelg. Satysfakcja płynąca z czekoladek była zbyt mała.

Podczas moich rozmów z wieloma „Grubasami”, grającymi u innych MG, zauważyłem taki sam efekt.  Po grze zapewniali, zarzekali się, że wszystko jest ok, że czują się dobrze i gra im się bardzo podobała. Niestety ich twarze mówiły co innego. Wyrażały to samo co nasz „chudy grubas”. Było im naprawdę przykro, byli smutni, nawet mieli łzy w oczach. No cóż – bleed został osiągnięty (jeśli można użyć takiego sformułowania).

Jakim kosztem udało się osiągnąć cel? Moim zdaniem zbyt dużym. Używanie przywar graczy (szczególnie tych piętnowanych) jest tanim chwytem. Jest drogą na skróty. To tak jakby zrobić jeepa o alkoholiku, gdzie tytułowego nieszczęśliwego człowieka zagra alkoholik (takich przykładów można mnożyć w nieskończoność).

Zacznę teraz troszkę z innej strony. Pewnego razu na ISach zagrałem w LARPie Police 1940, nieznanego mi autora (był to LARP konkursowy, gdzie tożsamość autora była utajona). Gra była wyśmienita. Bleed naprawdę mocny, jeszcze dzisiaj chyba miałbym problemy z polubieniem prowadzącego:) Jednak z nikogo się tam nie śmialiśmy, z nikogo nie drwiliśmy. Wszyscy byliśmy na tym samym poziomie. Bleed został tutaj osiągnięty niesamowitą grą prowadzących, przez postawienie graczy przed wyborami bez wyjścia, przez ułożenie scen jak w filmach wojennych.

Po prostu genialny LARP, genialna gra psychopatycznego komendanta obozu i dobrze zorganizowana fabuła – to wystarczyło byśmy zaczęli niemalże walczyć o przetrwanie.

Na koniec, Bleed to fajna rzecz, jednak powinna być używana rozsądnie i z dużą dozą krytycyzmu oraz rozsądku.

Reklamy

3 komentarze do “Bleed – tani chwyt

 1. Gry typu Udupić grubasa powinny być prowadzone:
  – przez doświadczonych MG,
  – w celu edukacyjnym, aby zaprezentować pewne zjawiska,
  – poprzedzone selekcją graczy,
  – zakończone przeprowadzoną z uczestnikami analizą gry i zjawisk jakie miały miejsce w jej trakcie,
  – odreagowaniem (wyrównaniem psychicznym, aby „grubas” nie czuł się źle)

  W przeciwnym razie, dojdzie do „zabawy cudzym kosztem”
  „Zabawy” na bardzo niskim poziomie.

 2. Kiedy robi się podobne rzeczy w eksperymentach psychologicznych jak w opisanym tu „Udupić grubasa” konieczny jest debrifing + możliwość otrzymania pomocy psychologicznej przez uczestników. Nie grałam w tą grę, ale wydaje mi się to równie etyczne jak zabawa w domu w chirurga amatora z kolegami krojąc się wzajemnie bez antyseptyków.

  W innym miejscu piszesz, że fantaści boją się jeepów – jasne, że się boją. Sama dopóki w żadnym nie zagrałam słyszałam tylko same historie oświadczające mnie w przekonaniu, że to „zabawa” służąca na wyciągnięciu instrumentarium psychologicznego ciężkiego kalibru i używania go bez świadomej zgody uczestników i jakiejkolwiek wiedzy własnej. Jeepy lubię, ale rzeczy w stylu „Udupić grubasa” nie ruszam – „doświadczony MG” to nie to samo co naukowiec (a i tym bestiom ufać nie wolno 😉 ). Masz też rację- chwyt nie dość, że nieetyczny to po prostu tani.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s