Polemika

Strach przed jeepem

Jest to niestety smutna prawda. Fantaści drżą na sam dźwięk słowa jeepform. LARP też nie wzbudza w nich entuzjazmu. Faktem jest, że nasze hobby to nisza. Jest to tak wąska gałąź gier w Polsce, że czasem na dużych konwentach ciężko znaleźć 10 graczy.

Od początku tego roku po każdej naszej grze dawaliśmy graczom ankiety (akcja trwała około pół roku). Wyniki były różne. Najciekawsze i najsmutniejsze było to, że gracze nie pamietali tytułu gry, w którą przed chwilą grali. Ludzie mają naprawdę słabą pamięć. Ponadto mimo deklaracji, że taka forma gier im się podoba i nie jest wcale przerażająca to nigdy już nie przyszli na żadnego larpa. Ciężko jest o dobrego i chętnego gracza.

Z drugiej strony operujemy bardzo skomplikowanym nazewnictwem takim jak jeepy, chamberlarpy, freeformy, wolne formy, dramy i wiele, wiele innych. Nie-larpowcy nie mogą się w tym odnaleźć. W pełni ich rozumiem – instynktownie boimy się nowego i nieznanego.

Z kolei erpegowcy wola siedzieć i opowiadać, a LARP wymaga (niestety?) ruchu. Nie ma wyjścia – trzeba wstać 🙂 . LARP odbywa się w konkretnym terminie, w konkretnym miejscu. Trzeba się tam wybrać, przygotować. Na prawdę nie wielu ma ochotę i chęci na te przygotowania i wyprawy. Ci co przychodzą są naszymi najlepszymi graczami 🙂 .

Z moich obserwacji niechęć do larpów wynika głównie z dwóch czynników: niewiedzy a tym samym strachu oraz z lenistwa. Naprawdę nie wien co z tym robić. Próbowaliśmy już chyba wszystkiego: od wyjścia z larpem do ludzi, zmianą na przystępne nazewnictwo, a nawet z jeżdżeniem z larpami i jeepami do klubów (specjalnie dla nich). Zmieniło się niewiele – koszt pozyskania nowego gracza (bardzo niepewnego) był zbyt wysoki 😦 .

Trójbój Toruński nie przyciągnął tworców jeepów. Prawdopodobnie dlatego, że jest ich bardzo mało. To też nie wróży dobrze. Jeśli nie masz swoich stałych graczy to nie masz po co tworzyć nowych gier. Jest to kolejna smutna prawda.

Nie pozostaje nam nic innego jak walczyć z wiatrakami jak pewien błędny rycerz z Hiszpani.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s