Notki o książkach

Hominidzi – R. Sawyera

Nadszedł czas na kolejną, chociaż spóźnioną, notkę o książce. Tym razem w moje ręce wpadła powieść SF (bardzo science) pt. „Hominidz”i. Nie zdradzę jej fabuły, szpiszę tylko moje wrażenia z lektury.

Powieść wciągnęła mnie od razu. Na pierwszej stronie zrobiło sięc ciekawie… Akcja zaczyna się w kopalni w detektorze neutrin (coś dla fizyka). Przez cała książkę Autor nie oszczędza opisów i wyjaśnień z dziedziny fizyki, mechaniki kwantowej, komputerów kwantowych czy też antropologii. Stara się trzymać realizmu, tak by wszystko było zgodne z nauką (lub jej przewidywaniami – w końcu musi być fiction). Tutaj Pan Sawyer odrobił pracę domową, przygotował się rzetelnie, a porównanie interpretacji mechaniki kwantowej wg Diraca i Evereta złapało mnie za serce 🙂 . Jednak w książce nie ma zbytniego naciągania nauki i brak trudnego języka (co zapewne ucieszy wszystkich nie-fizyków).

Czyta się ją łatwo i przyjemnie. W pewnym momencie fabuła staje się przewidywalna, jednak nie przeszkadza to zupełnie w lekturze.

Polecam 🙂 . Książka, lekka, łatwa i realistyczna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s