Dla graczy/Dla MG/LARP - podstawy

Co to takiego jest ten larp?

Wyobraź sobie, że podchodzi do ciebie człowiek, wręcza ci kartkę papieru. Zaczynasz ją czytać. Powoli miejsce, w którym się znajdujesz zmienia się w planszę. Ty na tej planszy stajesz sie pionkiem, wchodzisz cały do gry. Od teraz jesteś postacią pewnej opowieści. Czytasz dalej swoją kartę. Dowiadujesz się jak masz na imię, jaką masz przeszłość, czemu tu jesteś, jakie masz cele, jaką masz osobowość. Odrywasz oczy od karty – dostrzegasz innych graczy – inne pionki, inne postacie – wszyscy pochyleni nad swoimi kartami. Rozpoznajesz pośród nich twoich przyjaciół, twoich wrogów. Niektóre z postaci są ci nieznane (tych chyba trzeba obawiać się najbardziej).

Rozpoczynacie grę. Opuszczacie naszą rzeczywistość. teraz jesteście w świecie gry, w nowej rzeczywistości, którą tworzy wasza wyobraźnia w miejscu gry. Wchodzicie ze sobą w interakcję, knujecie intrygi, zawiązujecie sojusze – wszystko to by osiągnąć wyznaczone przed wami cele. Wasza gra zmienia świat gry, rozbudowuje go. Póki gracie, świat gry żyje i ewoluuje.

Miejsce, w którym się znajdujesz, może być zadymioną karczmą z jednookim krasnoludem za kontuarem. Może to być bunkier, w którym przeżyliście wojnę atomową. Może to być środek lasu czy plaża piracka. Wszystko zależy od tego jaki wybraliście świat, klimat czy też setting waszej gry.

Nad grą czuwa Mistrz Gry, zwany także LARP Masterem, to on przygotowuje LARPa, wybiera świat w jaki was zabierze, miejsce w jakim zagracie, decyduje także kogo zagracie i jakie postawi przed graczami cele. Możliwości jest nieskończenie wiele, ogranicza was tylko wasza wyobraźnia. To właśnie Mistrz Gry on dał ci kartę na początku – kartę postaci.

Najważniejszą cechą LARPów jest to, że to właśnie ty grasz całym sobą, czujesz co czuje twoja postać. Nie siedzisz obok i spoglądasz na planszę jak w grach planszowych, czy w grach fabularnych zwanych też RPG [http://rpg.polter.pl/Co-to-jest-RPG-c298]. Jeśli trafiasz do więzienia – dzieje się tak naprawdę, słyszysz zamykaną za sobą kratę. Uświadamiasz sobie, że jesteś w tej celi zamknięty, uwięziony. Twoje krzyki nic nie dają, poza wywołaniem śmiechu współwięźniów. Przynajmniej wiesz, że nie jesteś sam.

Gra się kończy. Zbieracie się w jednym miejscu, opuszczacie wasze postacie, ponownie stajecie się sobą, wracacie do naszej rzeczywistości. Wszystko to było grą, na niby, ale tak realną jak żadna inna. O to właśnie chodzi w LARPach – by przeżyć jak najmocniej niesamowite przygody i historie.

Przebieg LARPa jest nieprzewidywalny. MG wyznacza wam tylko cele, tworzy osobowości i przeszkody jakie napotkacie. Dalsza gra i tym samym opowieść jaką stworzycie zależy tylko i wyłącznie od was.

LARP jest skrótem wyrazów: Live Action Role Play.

Mateusz „Mat” Zachciał
Edycja wg uwag: Dominika „Dracan” Dembinskiego

Źródło: larpfaq.larper.eu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s