aLManach/Dla graczy/Polemika

Jak zacząć larpować?

Larpy to świetna rozrywka dla każdego. Wymaga ona zaangażowania, jednak wrażenia i emocje jakich dostarcza, są tego warte.By zacząć przygodę z larpowami musisz wykonać kilka podstawowych kroków:

1. Zacznij działać

Jeżeli boisz się i zastanawiasz czy nadajesz się do larpów, czy ci się spodobają to musisz przestać i spróbować (Zobacz pytanie: Czy nadaję się do larpów?). Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz czy ci ta zabawa odpowiada. W każdej chwili możesz zrezygnować z zabawy – to nie boli.

2. Znajdź larpa, w którego zagrasz

Drugim krokiem jest znalezienie larpa, na którego się wybierzesz i weźmiesz w nim udział. Jest na to kilka sposobów:

 • Znajdź klub fantastyki w pobliżu twojego miejsca zamieszkania. Najlepiej, żeby to był klub, który zajmuje się organizowaniem larpów. Możesz to zrobić za pomocą takich serwisów jak: google.com, fandom.eu, polter.pl.  Pod dwoma ostatnimi linkami znajdują się listy klubów fantastyki z całej Polski. Kluby informują na swoich stronach i fanpage’ach o akcjach i eventach jakie organizują.
 • Zapytaj się znajomych, czy nie wiedzą czegoś o organizowanych larpach lub klubach w okolicy – poczta pantoflowa, to całkiem niezłe źródło informacji.
 • Zadaj pytanie o kluby, czy larpy w twojej okolicy na grupie LARP POLAND na Facebooku.
 • Przyjedź na konwent lub imprezę, gdzie organizowane są larpy. Np. Fantazjada, Orkon, Pyrkon (największy konwent fantastyki w Polsce), SPOT – SPOTkanie z larpami. Inne knowenty znajdziesz m.in. na fandom.eupolter.pl.
Wiedząc już kto organizuje larpy, dowiedz się kiedy, gdzie i jaki larp jest przygotowywany w najbliższym czasie. Najprościej zrobić to drogą mailową.
Jeżeli jedziesz na konwent zobacz w programie jakie będą prowadzone larpy i wybierz te które cię interesują i rozpocznij przygotowania do nich.

3. Przygotuj się do gry

Wiesz już w jakim lub jakich grach będziesz uczestniczyć. Teraz możesz się przygotować. Jest prosta zasada: im lepiej się przygotujesz tym fajniej ci się uda zagrać.

 1. Przeczytaj wstęp fabularny larpa – są to krótkie teksty zamieszczone w zapowiedziach gry.
 2. Dowiedz się w jakim settingu, świecie i realiach będzie tworzona gra (przeważnie jest to zamieszczone obok wstępu fabularnego).
 3. Skontaktuj się z organizatorami larpa i zgłoś swoje uczestnictwo. Możesz też ich poinformować, że jesteś początkującym graczem – pomorze im to dobrać odpowiednią postać dla ciebie. Kontakt drogą mailową jest najczęstszą formą.
 4. Jak dowiesz się jaką zagrasz postać (koniecznie proś organizatorów by cię o tym poinformowali), rozpocznij przygotowanie stroju.
 5. Zapoznaj się z settingiem, światem i realiami gry (jeśli jest to możliwe). W przypadku światów autorskich organizatorzy wprowadzą was w realia przez grą lub podadzą linki do stosownych materiałów.
 6. Znając postać, w którą się wcielisz podczas gry zastanów się jak ją odegrasz. (Zobacz pytanie: Jak przygotować się do roli?).

Mając gotowy strój, wiedząc co nieco o świecie gry – jesteś gotowy na larpa.

Dodatkowo należy pamiętać o dwóch kwestiach:

 1. Jeżeli nie będziesz wziąć udziału w larpie z przyczyn niezależnych od ciebie poinformuj o tym twórców. Będą mogli się przygotować na ta sytuację. Przygotowanie larpa to ciężka, czasem wielotygodniowa praca – uszanuj to i bądź fair w stosunku do twórców.
 2. Dobrym pomysłem jest znalezienie doświadczonego gracza i wypytanie się go o dodatkowe rzeczy odnośnie larpów, których tutaj nie wyjaśniłem. Pomoże on tobie wejść w świat larpów i lepiej przygotować się do gry.
 3. Jeżeli jest to możliwe, weź udział w warsztatach larpowych dla graczy.

4. Gramy w LARPa

 1. Tuż przed samym larpem może pojawić się niebezpieczny efekt: LENISTWO. Pokonaj je! Zdarza się graczom chwila słabości i potrafią nie przyjeżdżać na grę, na którą się szykowali i zgłaszali – tego nie wolno robić!
 2. Lenistwo pokonane – ruszaj na miejsce larpa. Weź swoją kartę postaci, zapoznaj się z nią bardzo dokładnie. Wypytaj mistrzów gry o wszystko czego nie rozumiesz w związku ze swoją postacią. Nie zapomnij zabrać stroju 🙂 .
 3. Słuchaj uważnie prelekcji i tego co mówią twórcy i prowadzący grę. Pozwoli Ci to lepiej zagrać i unikać wpadek oraz zepsucia gry innym.
 4. Zaczynamy grać! To jest najlepsza część, na którą warto czekać, szykować się i zacząć larpować.
 5. Nie przejmuj się jak coś ci nie, coś nie uda. Jest to tylko zabawa.
 6. NIE OSZUKUJ! LARPÓW SIĘ NIE WYGRYWA – tutaj chodzi o dobrą zabawę, odegranie swojej postaci i stworzenie ciekawej historii.
 7. NIE ZRAŻAJ SIĘ PO PIERWSZYM LARPIE. Im więcej rozegrasz gier, tym zdobędziesz większe doświadczenie i będziesz coraz lepszym graczem. Jest wiele twórców larpowych. Każdy z nich tworzy odmienne gry. Niektóre style i tematy przypadną ci do gustu, inne nie – takie jest życie.

Po larpie

 1. Po larpie, koniecznie pozostań na dyskusji. Dowiesz się o wszystkich wątkach fabuły, zamierzeniu twórców larpa oraz o wyczynach innych graczy.
 2. Powtórzę: NIE ZRAŻAJ SIĘ PO PIERWSZYM LARPIE. Im więcej rozegrasz gier, tym zdobędziesz większe doświadczenie i będziesz coraz lepszym graczem.
 3. Dobrym gestem jest napisanie swoich wrażeń z gry na forum lub w komentażach pod ogłoszeniem larpa.
 4. Jeżeli larp ci się nie podobał – musisz przyjść na kolejny. Nie zrażaj się.

Co zrobić jak nie ma w pobliżu żadnego klubu?

Masz dwa wyjścia:

I wyjście: Przyjechać na imprezę taka jak:

II wyjście: Możesz też stworzyć własnego larpa dla swoich znajomych. Wiedzy jak to zrobić szukaj w odpowiedzi na pytanie: Jak zacząć tworzyć larpy?

Te rady są też przydatne dla ludzi, chcących zagrać w jeepformy, gry terenowe, czy miejskie.

Mateusz „Mat” Zachciał

Źródło: larpfaq.larper.eu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s